diy gidas // iv.hardcore.lt // iv01 // iv02 // iv03// iv04// iv05

Šilkografija

kas čia? būdas pasidaryti kokius tik tai nori paveiksliukus, užrašus ant medžiagų, maikių, drabužių. daug kartų. šiaip visas reikalas yra gana sudėtingas ir reikalauja daug išlaidų. Bet jei tikrai nori daryti, žmonės, kurie jau daro gali padėti: chemikalais, prišaudytuvu, rėmu, šiek tiek baltų dažų (iv@hardcore.lt). jei nori pasidaryt tik kelias našyfkes ar kažką kitą, žymiai paprasčiau yra užklijuot ant medžiagos lipduką - išsipjaustyt ir uždažyt. šilkografijos metodas geresnis nebent jei nori smulkių detalių ir didesnio kiekio gaminių. <<-pagrindinis tikslas->> pasigaminti trafaretą, kad per jį būtų galima tepti dažus ant medžiagos.

pirmas žingsnis: apsižiūrėt ar viską turi ką reikia. ar visi įrankiai, medžiagos ir t.t. nes paskui jei ko neturi, o procesas vyksta tai susigadint gali.

tai, ko reikia:

 1. atšviestas paveiksliukas ant permatomo plastiko ar permatomo popieriaus
 2. medinis rėmas
 3. šilkas
 4. prišaudytuvas (takeris?)
 5. tamsi patalpa
 6. ventilatorius
 7. chemikalai (foto emulsija)
 8. lovelis jiems uždėt ant šilko
 9. stalas su stiklu (gali būti dvi kėdės ant jo uždėtas stiklo lakštas
 10. stipri lempa (~300vatų)
 11. knygų, žurnalų ar šiaip sunkių daiktų
 12. šalto vandens
 13. indų ploviklio ir kempinės

antras žingsnis: pasidaryt rėmą, tokio dydžio kokio maždaug bus tie piešinukai (mat iškart gali daryti daug skirtingų piešinukų trafaretų), kiek didesnį, (geriau nedaryt didelio rėmo, nes paskui sunku apšviest visą plotą ir pakraščiai gali išsiplaut. prisidėt šilką, atsikirpt geriau didesnį nei rėmas dydžio, nes taip lengviau užtempt (po to likučius galima nupjaut). tada tampriai užtempt (galima sušlapint, kad išsiplėstų, po to kai išdžius susitrauks ir tampriau apsitemps) ir prišaudyt su takeriu.

geriausia paimt vieną kraštą ir prišaut per vidurį po to kitą kitam rėmo gale tokiam pat lygy, po to kituose rėmo šonuose. pirmi keturi prišaudymai yra patys svarbiausi. reikia stengtis kiek įmanoma tampriau stipriau, bet kartu atsargiai nes šilkas gali įplyšt, (taip pat svarbu apsižiūret ar šilkas neturi jokiu skyluciu pries užtempiant). ir taip prišaudyt visą remą aplinkui, bet - vienam šone, po to kitam ir t.t., kad būtų tolygiai ištemptas. kuo stipriau ir lygiau bus ištemptas tuo lengviau, kokybiškiau ir ilgiau bus galima po to jį naudot.

trečias žingsnis: tinklas užtemptas. sprigtas į vidurį, kad skambetų. tada reikia išplaut su indų plovikliu iš abiejų pusių gerai, kad neliktų jokių riebalų ir palikt džiūti. kai bus visiškai išdžiūvęs, galima uždėt foto emulsiją. reikės apie 10cm lovelio. jį reikia pripildyt emulsija, pridėt prie šilko ir užtraukt prispaudus. iš vienos pusės ir iš kitos. po to surinkt su tuo pačiu loveliu, stipriau braukiant viską kas liko. taip pat iš abiejų pusių. tada likusią emulsiją iš lovelio galima supilti atgal, o rėma padėt į tamsią patalpą ir įjungt ventiliatorių. kol išdžius užtruks apie valandą, galima patikrint, bet neįleist šviesos.

per tą laiką gerai yra pasiruošt stiklinį stalą, maždaug metro aukštyje su lempa po juo. taip pat savo dizainus, piešinukus bei knygas ar kitą svorį. tinklas isdžiūvęs. tada ant stiklinio stalo su paruoštais dizainais reikia uždėt rėmą. (svarbu kad jie būtų ta puse, kokia tu juos norėsi matyt ant šilko, kad nebūtų apversti, nes po to jau spaudžiant, tavo žodžiai gali būti iš kito galo.) reikia pažiūrėt, kad nebūtų visai prie krašto, nes tenai po to sunku spaust. tada uždėt svorį, knygas ir visa kita, kad tinklas būtų pilnai prisispaudęs prie stiklo. nes jeigu bus tarpų tarp dizainų ir šilko, tai vaizdas bus netikslus. tada įjungt lempą po stalu, kad centruotųsi į tavo rėmo vidurį. tada palaukt 10minučių. priklausomai nuo aukščio, kuriame yra stalas, šviesos stiprumo, šilko ir t.t. laikas gali but nuo 8 iki 12 min. čia jau tą patiems reikia išsiaiškint.

ketvirtas žingsnis: praėjus tam laiko tarpui įjungt šviesą ir nešt į vonią ir atsargiai pradėt plaut, po to stipriau, galima su pirštais ar kempine patrint vietas kuriose emulsija turetų išsiplaut, reikia elgtis ypač atsargiai su išorine puse(ta kuri glaudėsi su stiklu), nes chemikalai dar silpnai laikosi ant tinklo. plovimas gali užtrukt apie 3-5 minutes, nebijok, jei iškart neišsiplauna. po to apžiūrėjus, kad viskas kas turėjo išsiplaut (išsiplaut turėjo ten, kur piešiniuose buvo juoda) išsiplovė galima palikt džiūti.

išdžiovinus uždėt ant stiklinio stalo (būtinai atvirkščia puse nei buvo ant stalo prieš tai, nes nuo lempos karščio prilips ir susigadins) ir įjungus lempą palaikyt apie 30 min., kad chemikalai pilnai užsifiksuotu ir tada jau galima pasiruošt dažus ir įrankius spaudimui ir išbandyt savo naujas našyfkes ar maikonus. Pats dažymas vyksta taip: su gumos gabalu (matmenų kaip audio kasetė maždaug) pasemi dažų ir užtepi ant trafareto, kuris padėtas ant medžiagos. Dažų reikia užtept tolygiai, po to juos stipriai nubraukt (surinkt). Tada medžiagą su piešinių išdžiovint (prie šildytuvo, pečiaus, radiatoriaus), kai išdžius tiek, kad nebeteps - užlygint su lygintuvu, kad dažai užsifiksuotų. reikia turėt omeny, kad ten kur chemikalai išsplovę ir galima matyt per tinklą - ten bus dažai, tai atitinkamai pasirinkt dažus. pvz. jeigu piešiny yra žmonės, dažniausiai bus taip, kad reikės spaust tamsiais dažais ant šviesios medžiagos, nes baltai gausis negatyvas.

dažai gali but vandeniniai arba plastizoliniai. vandeninių dažų man lietuvoj nepavyko nusipirkt, nors su jais patiko dirbt. nereikia naudot chemikalų, lengvai išsiplauna ir t.t. nors laikui bėgant greičiau nusiplauna nuo medžiagos. su plastizoliniais kokybiškesni gaunasi atspaudai, bet rėmą ir įrankius reikia išplaut vaitspiritu ar panašiu chemikalu (be vandens) ir ypač neturint tinkamos vietos, kurią galima išvėdint, baisiai dvokia. būtina neužlaikyt panaudoto rėmo nes dažai gali pridžiūt ir bus neįmanoma išplaut. emulsija (tie chemikalai) gali but skirta vandeniniams, plastizoliniams ar universali. tai geriausia įsigyt universalios. jos buna 1litras ir jos užtenka labai daug rėmų padaryt, bet ribotas galiojimo laikas tai perkant reikia pagalvot ir gal pasidalint su kuo nors. aš paskutiniu metu pirkau viską ‘lipnūs produktai’ vilniuje, naujamiestyje, švitrigailos g. 43. Sėkmės!


iv@hardcore.deletethis&that.lt | hardcore.lt